Je obrovská hlúposť a my si hneď vyvrátime niekoľko mýtov o silovom tréningu detí a mládeže.
Mýtus č. 1: Deťom sa silovým tréningom zastaví rast.
Nie, absolútne nie.
Štúdie ako napríklad táto (Malina, 2006, PMID: 17119361) potvrdzujú, že silový tréning pod odborným dohľadom nijako neovplyvňuje ich rast.
Najčastejšie využívali izotonické stroje a voľné váhy, 2 a 3-dňové protokoly a 8 a 12-týždňové trvanie, pričom došlo k výraznému zlepšeniu svalovej sily v detstve a na začiatku dospievania. Prírastky sily sa stratili počas netrénovania. Experimentálne programy tréningu odporu neovplyvnili rast výšky a hmotnosti mládeže.“
Mýtus č. 2: Deti sa silovým tréningom môžu zraniť.
Nie, opäť nie.
Budeme sa znova opierať o vedecké dôkazy a štúdie ako napríklad táto (Stricker a kol., 2020, PMID: 32457216), kde je jednoznačne potvrdené, že silový tréning výborne slúži ako prevencia zranení.
Čo je presný opak toho, čo tvrdia pseudo odborníci, a potvrdzuje, že silový tréning pod odborným dohľadom u detí a mládeže je zdravý, bezpečný a účinný s pozitívnym prínosom na fyzickej, sociálnej aj psychologickej úrovni.
Mýtus č. 3: Deti by mali cvičiť iba s vlastnou váhou.
Skúste hádať, aká bude odpoveď – NIE.
Tak ako v predošlých bodoch, aj na tento mýtus máme relevantné vedecké dôkazy. Štúdia od (Shahab Alizadeh a kol., 2020, PMID: 32390722) uvádza, že pri kľuku zdvíhame približne 75% váhy v spodnej pozícii. Pri 40 kg vážiacom dieťati to znamená 30 kg záťaže.
Oveľa vhodnejšia a menej zaťažujúca alternatíva by bola začať napríklad s dvoma 6 kg kettlebellmi, kde by počiatočná váha bola len 12 kg. To predstavuje menšiu záťaž, viac času na adaptáciu, priestor na zlepšenie techniky a celkové zosilnenie.